Organizacja Konferencji w kilku krokach - ciąg dalszy
- Catering i zakwaterowanie: W zależności od tego, jaki rodzaj konferencji organizujesz i ile czasu ma ona trwać, zastanów się, ilu gościom musisz zapewnić zakwaterowanie i czy niezbędny jest catering. Pamiętaj, że nawet organizując konferencję prasową warto zaoferować uczestnikom napoje i skromny poczęstunek (najlepiej już po konferencji).
- SprawdĽ, czy nie potrzebujesz tłumacza: Zapraszając gości zza granicy, koniecznie pamiętaj o wynajęciu tłumaczy. Jeśli branża, dla której przygotowujesz konferencję jest specjalistyczna, np. dotyczy dziedziny fizyki, powinieneś znaleĽć tłumacza, który da sobie radę z takim wyzwaniem.
- Ustal kto i co będzie mówił: Gdyby ktoś kazał sobie płacić za każde zdanie wypowiedziane na konferencji lecz nic nie wnoszące do jej treści, dorobiłby się milionów w ciągu miesiąca. Niestety, wiele konferencji organizowane jest bez rozwagi i pomysłu. Nic tak nie nudzi, jak referent, który sam nie wie, o czym mówi, starając się zagospodarować czas, jaki dano mu na wypowiedĽ. Tworząc listę prelegentów, warto sprawdzić, kto jest autorytetem w dziedzinie i kogo ludzie chcieliby usłyszeć. Prelegent musi nie tylko mieć coś ważnego do powiedzenia, powinien również być nienagannym mówcą.
- Zaproszenia: Powinny zawierać informację o tym, kto zaprasza, dokąd i na kiedy. Należy zamieścić dokładny adres, wskazówki, a nawet mapę dojazdu. Ponadto warto opisać pokrótce temat konferencji, wymienić kilku znanych prelegentów oraz zamieścić plan konferencji. By ułatwić sobie pracę, na końcu zaproszenia można poprosić o potwierdzenie obecności.
- Materiały konferencyjne: Powinny być spójne i dopasowane do tematu konferencji. Przykładowo, jeśli organizujemy konferencję dla osób niewidomych i niedowidzących zaproszenia oraz broszury mogłyby być przygotowane w alfabecie Braille’a (dla niewidomych) lub zapisane dużymi literami (dla niedowidzących), a obszerniejsze materiały mogą mieć postać audiobooków.
- Rajstopy, krawaty i inne sprawy: Organizując konferencję trzeba przewidzieć wiele sytuacji, nawet tych mało prawdopodobnych. Co jeśli w dniu konferencji będzie padało? W takim przypadku warto kupić chociaż kilkanaście sztuk parasoli. Sprawny organizator powinien być niczym jasnowidz i podczas konferencji mieć pod ręką nawet zapasowe rajstopy dla pań, którym tuż przed wygłoszeniem referatu poleciało oczko i koszule, dla panów którzy w czasie lunchu zaplamili swoją garderobę czerwonym winem.
- Archiwizacja: Dobra konferencja to głośna konferencja. Materiały z jej przebiegu są laurką naszej pracy, dlatego postarajmy się o to, by po konferencji został jakiś ślad.
- Po konferencji: Kiedy zamkniemy drzwi za ostatnim uczestnikiem konferencji, przychodzi pora na ocenę swej pracy i wyciąganie wniosków. To także czas na podziękowania, które powinniśmy przesłać zwłaszcza do najważniejszych gości, bez których konferencja nie byłaby sukcesem.
Dlatego warto też mieć na uwadzę pomoc prawną lub dobrze, gdy czuwa notariusz.
Wróć do podręcznika część I
Wszelkie prawa zastrzeżone 2014-2017 (c) Tekst jest własnością InterMore.pl Media Group - więcej tutaj: Opieka nad stronami internetowymi
|